ZTE Nubia Pad 3D features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 12.4" display, 9070 mAh battery, 16 MP & 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the ZTE Nubia Pad 3D offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 9,070mAh battery (+3,992mAh), while features a larger 12.4" display versus 8.3", while weighs 483g more at 780g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the ZTE Nubia Pad 3D offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the ZTE Nubia Pad 3D offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 9,070mAh battery (+1,464mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 780 g (5 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.4" (13 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 243 ppi (3 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 5 nm (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP & 16 MP |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 9070 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago02/28/2023 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3043 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 966 (Qualcomm Snapdragon 888) (4 others) |