Samsung Galaxy Tab A 8.0 (2017) features Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor, 2GB RAM with 16GB storage, 8" display, 5000 mAh battery, 8 MP main camera.
0 (2017) has 2GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB, while has 5,000mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8" screen, while is 134g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 2GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 5,000mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8" screen, and is 364g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Tab A 8.0 (2017) has 2GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 16GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 364 g |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 212.1 mm (2 others) |
| Height i | 124.1 mm |
| Volume i | 234.26 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 308 (2 others) |
| CPU Speed i | 1.4 x 4 GHz (ARM Cortex-A53) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (15 others) |
| Battery Life i | 36 hours |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 8 years ago07/01/2017 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 376 (Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 116 (Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917) (1 other) |