Samsung Galaxy Note 8.0 features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with 16GB storage, 8" display, 4600 mAh battery, 5 MP main camera.
0 has 2GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while offers 16GB storage compared to 256GB, while has 4,600mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8" screen, while is 160g lighter. Against the Tab S8 Ultra, has 2GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and offers 16GB storage compared to 512GB, and has 4,600mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 8" screen, and is 390g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Note 8.0 has 2GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while offers 16GB storage compared to 512GB. The Tab S9 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 338 g (3 others) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 210.9 mm |
| Height i | 135.9 mm |
| Volume i | 226.42 cm³ |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 800 x 1280 px (38 others) |
| Pixel Density i | 189 ppi (36 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.6 GHz (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.3MP (29 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4600 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 12 years ago04/01/2013.0 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |