Huawei MediaPad T2 10 Pro features Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 6660 mAh battery, 8 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB, while has 6,660mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 10.1" screen. Against the MediaPad M5 8.4", has 3GB RAM compared to MediaPad M5 8.4"'s 4GB, and packs a larger 6,660mAh battery (+1,560mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.4", and weighs 179g more at 495g. Compared to the V6 5G, the MediaPad T2 10 Pro has 3GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 3GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 3GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 495 g (7 others) |
| Thickness i | 8.5 mm (23 others) |
| Width i | 259.1 mm (3 others) |
| Height i | 156.4 mm |
| Volume i | 344.45 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 (2 others) |
| Gpu name i | Adreno 405 (2 others) |
| CPU Speed i | 4 x 1.5 GHz & 4 x 1 GHz (Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (159 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6660 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |