Lenovo Yoga Tab 3 Plus features Qualcomm Snapdragon 652 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 9300 mAh battery, 13 MP main camera.
1" screen. Against the Legion Tab Gen 3, has 3GB RAM compared to Legion Tab Gen 3's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and packs a larger 9,300mAh battery (+2,750mAh), and features a larger 10.1" display versus 8.8", and weighs 294g more at 644g. Compared to the Tab Extreme, the Yoga Tab 3 Plus has 3GB RAM compared to Tab Extreme's 12GB, while offers 32GB storage compared to 256GB. The Yoga Tab has 3GB RAM compared to Yoga Tab's 12GB, and the Idea Tab Pro has 3GB RAM compared to Idea Tab Pro's 8GB.
| Weight i | 644 g |
| Thickness i | 4.68 mm |
| Width i | 247 mm (8 others) |
| Height i | 179 mm (3 others) |
| Volume i | 206.92 cm³ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 299 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 652 (3 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.8 GHz |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Adreno 510) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 9300 mAh |
| Battery Life i | 18 hours (5 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 9 years ago10/01/2016 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |