Sony Xperia Z4 Tablet features Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 processor, 3GB RAM with 32GB storage, 10.1" display, 6000 mAh battery, 8.1 MP main camera.
1" screen, while is 307g lighter. Against the Z3 Tablet Compact, packs a larger 6,000mAh battery (+1,500mAh), and features a larger 10.1" display versus 8", and weighs 123g more at 393g. Compared to the Tablet Z LTE, the Z4 Tablet includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB), while is 102g lighter. The Z2 Tablet is 33g lighter, and the Tablet Z includes 1GB more RAM (3GB vs 2GB).
| Weight i | 393 g (1 other) |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 254 mm (3 others) |
| Height i | 167 mm (7 others) |
| Volume i | 258.75 cm³ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 299 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 32GB (104 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 |
| CPU Speed i | 8 x 2 GHz (5 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 20 nm (Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994) |
| Megapixels (main camera) i | 8.1 MP (3 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5.1MP |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (37 others) |
| Battery Life i | 17 hours (1 other) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 10 years ago03/02/2015 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |