Huawei MediaPad M3 Lite 8 features Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 8" display, 4800 mAh battery, 8 MP main camera.
5 S (2026)'s 12GB, while offers 64GB storage compared to 256GB, while has 4,800mAh battery compared to MatePad 11.5 S (2026)'s 10,100mAh, while has a more compact 8" screen, while is 189g lighter. Against the MediaPad M5 8.4", has a more compact 8" screen. Compared to the V6 5G, the MediaPad M3 Lite 8 has 4GB RAM compared to V6 5G's 8GB, while offers 64GB storage compared to 256GB. The MatePad Pro 12.6" has 4GB RAM compared to MatePad Pro 12.6"'s 8GB, and the MatePad Pro has 4GB RAM compared to MatePad Pro's 8GB.
| Weight i | 310 g (2 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 213.3 mm |
| Height i | 123.3 mm |
| Volume i | 197.25 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8" (59 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 283 ppi (19 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 |
| CPU Speed i | 8 x 1.4 GHz (Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 4800 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 years ago02/12/2016 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |