Asus ZenPad 3S 10 features MediaTek MT8176 processor, 4GB RAM with 64GB storage, 9.7" display, 5900 mAh battery, 8 MP main camera.
7" screen, while is 95g lighter. Against the VivoTab Smart, includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), and has 5,900mAh battery compared to VivoTab Smart's 6,760mAh, and has a more compact 9.7" screen, and is 150g lighter. Compared to the VivoTab RT 64GB, the ZenPad 3S 10 includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), while has a more compact 9.7" screen. The Fonepad 7 (FE375CL) includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB), and the VivoTab includes 2GB more RAM (4GB vs 2GB).
| Weight i | 430 g (6 others) |
| Thickness i | 7.2 mm (16 others) |
| Width i | 240.5 mm |
| Height i | 163.7 mm (1 other) |
| Volume i | 283.46 cm³ |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek MT8176 (2 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.1 GHz & 4 x 1.7 GHz (MediaTek MT8176) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 28 nm (MediaTek MT8176) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 5900 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 9 years ago08/01/2016 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |