Apple iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular features Apple M4 Wi-Fi + Cellular processor, 16GB RAM with 2000GB storage, 13" display, 10340 mAh battery, 12 MP main camera.
Against the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, packs a larger 10,340mAh battery (+2,180mAh), and features a larger 13" display versus 11", and weighs 138g more at 582g. Compared to the iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular packs a larger 10,340mAh battery (+2,802mAh), while features a larger 13" display versus 11". The iPad Mini (2024) includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB), and the iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular packs a larger 10,340mAh battery (+2,802mAh).
When compared to competing devices, the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB, while has 10,340mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 13" screen, while is 146g lighter. Against the Tab S9 Ultra from Samsung, the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S9 Ultra's 1024GB. Versus the Tab S11 Ultra, the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S11 Ultra's 1024GB, and has 10,340mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. When matched against the Pad 7 Ultra from Xiaomi, it provides 2000GB storage versus Pad 7 Ultra's 1024GB, while the Pad 7S Pro 12.5 comparison shows it provides 2000GB storage versus Pad 7S Pro 12.5's 1024GB.
| Weight i | 582 g |
| Thickness i | 5.1 mm (2 others) |
| Width i | 281.6 mm |
| Height i | 215.5 mm |
| Volume i | 309.49 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 2752 x 2064 px |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 2000GB (6 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple M4 Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 4.05 GHz & 6 x 2.75 GHz (Apple M4 (10-core CPU)) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Apple M4 (10-core CPU)) Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 5 (18 others) |
| Battery Power i | 10340 mAh |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago05/07/2024 Wi-Fi + Cellular (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Ram speed (max) i | 6400 MHz (Apple M4 (10-core CPU)) (1 other) |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (18 others) |