Apple iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular features Apple M1 Wi-Fi + Cellular processor, 16GB RAM with 2000GB storage, 11" display, 7538 mAh battery, 12 MP & 10 MP main camera.
Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 7,538mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 11" screen, and is 112g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 7,538mAh battery compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 8,160mAh, while weighs 26g more at 470g. The iPad Mini (2024) includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB), and the iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular has a more compact 11" screen.
When compared to competing devices, the iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB, while has 7,538mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 11" screen, while is 258g lighter. Against the Tab S9 Ultra from Samsung, the iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S9 Ultra's 1024GB. Versus the Tab S11 Ultra, the iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S11 Ultra's 1024GB, and has 7,538mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. When matched against the Pad 7 Ultra from Xiaomi, it provides 2000GB storage versus Pad 7 Ultra's 1024GB, while the Pad 7S Pro 12.5 comparison shows it provides 2000GB storage versus Pad 7S Pro 12.5's 1024GB.
| Weight i | 470 g (2 others) |
| Thickness i | 5.9 mm (12 others) |
| Width i | 247.6 mm (12 others) |
| Height i | 178.5 mm (9 others) |
| Volume i | 260.76 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✔ (52 others) |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 11" (92 others) |
| Resolution i | 2388 x 1668 px (3 others) |
| Pixel Density i | 265 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 2000GB (6 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple M1 Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8385 (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2348 (Apple M1) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Apple M1) Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 10 MP (7 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 5 (18 others) |
| Battery Power i | 7538 mAh (6 others) |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago04/21/2021 Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 7404 (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1710 (Apple M1) (2 others) |
| Ram speed (max) i | 4266 MHz (Apple M1) (2 others) |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (18 others) |