Apple iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi features Apple M2 Wi-Fi processor, 16GB RAM with 2000GB storage, 12.9" display, 7538 mAh battery, 12 MP & 10 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi has 7,538mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, while weighs 100g more at 682g. Against the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, has 7,538mAh battery compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 8,160mAh, and features a larger 12.9" display versus 11", and weighs 238g more at 682g. Compared to the iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi features a larger 12.9" display versus 11", while weighs 212g more at 682g. The iPad Mini (2024) includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi provides 2000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB, while has 7,538mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.9" screen, while is 46g lighter. Against the Tab S9 Ultra from Samsung, the iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi provides 2000GB storage versus Tab S9 Ultra's 1024GB. Versus the Tab S11 Ultra, the iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi provides 2000GB storage versus Tab S11 Ultra's 1024GB, and has 7,538mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. When matched against the Pad 7 Ultra from Xiaomi, it provides 2000GB storage versus Pad 7 Ultra's 1024GB, while the Pad 7S Pro 12.5 comparison shows it provides 2000GB storage versus Pad 7S Pro 12.5's 1024GB.
| Weight i | 682 g (1 other) |
| Thickness i | 6.4 mm (6 others) |
| Width i | 280.6 mm (7 others) |
| Height i | 214.9 mm (7 others) |
| Volume i | 385.93 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.9" (8 others) |
| Resolution i | 2732 x 2048 px (8 others) |
| Pixel Density i | 265 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 2000GB (6 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple M2 Wi-Fi (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple M2) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 9633 (Apple M2) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2569 (Apple M2) (7 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Apple M2) Wi-Fi (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 10 MP (7 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 5 (18 others) |
| Battery Power i | 7538 mAh (6 others) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago10/18/2022 Wi-Fi |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (25 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 8837 (Apple M2) (7 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1826 (Apple M2) (7 others) |
| Ram speed (max) i | 6400 MHz (Apple M2) (7 others) |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (18 others) |