Apple iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular features Apple M1 Wi-Fi + Cellular processor, 16GB RAM with 2000GB storage, 12.9" display, 7538 mAh battery, 12 MP & 10 MP main camera.
9 (2021) Wi-Fi + Cellular has 7,538mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, while weighs 103g more at 685g. Against the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, has 7,538mAh battery compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 8,160mAh, and features a larger 12.9" display versus 11", and weighs 241g more at 685g. Compared to the iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular, the iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular features a larger 12.9" display versus 11", while weighs 215g more at 685g. The iPad Mini (2024) includes 8GB more RAM (16GB vs 8GB).
When compared to competing devices, the iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S8 Ultra's 512GB, while has 7,538mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 12.9" screen, while is 43g lighter. Against the Tab S9 Ultra from Samsung, the iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S9 Ultra's 1024GB. Versus the Tab S11 Ultra, the iPad Pro 12.9 (2021) Wi-Fi + Cellular provides 2000GB storage versus Tab S11 Ultra's 1024GB, and has 7,538mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. When matched against the Pad 7 Ultra from Xiaomi, it provides 2000GB storage versus Pad 7 Ultra's 1024GB, while the Pad 7S Pro 12.5 comparison shows it provides 2000GB storage versus Pad 7S Pro 12.5's 1024GB.
| Weight i | 685 g (4 others) |
| Thickness i | 6.4 mm (6 others) |
| Width i | 280.6 mm (7 others) |
| Height i | 214.9 mm (7 others) |
| Volume i | 385.93 cm³ (4 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12.9" (8 others) |
| Resolution i | 2732 x 2048 px (8 others) |
| Pixel Density i | 265 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (101 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 2000GB (6 others) |
| RAM i | 16GB (62 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple M1 Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| CPU Speed i | 4 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8385 (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2348 (Apple M1) (2 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Apple M1) Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP & 10 MP (7 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 5 (18 others) |
| Battery Power i | 7538 mAh (6 others) |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago04/21/2021 Wi-Fi + Cellular (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (31 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 7404 (Apple M1) (2 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1710 (Apple M1) (2 others) |
| Ram speed (max) i | 4266 MHz (Apple M1) (2 others) |
| Has phase detection autofocus for photos i | ✔ (18 others) |