Apple iPad mini 3 WiFi + Cellular features Apple A7 WiFi + Cellular processor, 1GB RAM with 128GB storage, 7.9" display, 6470 mAh battery, 5 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2000GB, while has 6,470mAh battery compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 7,538mAh, while has a more compact 7.9" screen, while is 344g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 1GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 128GB storage compared to 2000GB, and has 6,470mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 7.9" screen, and is 241g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad mini 3 WiFi + Cellular has 1GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 1GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 1GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 341 g |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 200 mm (5 others) |
| Height i | 134.7 mm (2 others) |
| Volume i | 202.05 cm³ |
| Screen Size i | 7.9" (9 others) |
| Resolution i | 1536 x 2048 px (8 others) |
| Pixel Density i | 326 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 1GB (86 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A7 WiFi + Cellular |
| CPU Speed i | 2 x 1.3 GHz (Apple A7) |
| Semiconductor size i | 28 nm (Apple A7) WiFi + Cellular |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.2MP (16 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 6470 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 12 years ago09/01/2013 WiFi + Cellular |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has xess (xmx) i | ✖ |
| Instruction sets i | AES (Apple A7) |