Apple iPad 9.7" (2018) WiFi + Cellular features Apple A10 Fusion WiFi + Cellular processor, 2GB RAM with 128GB storage, 9.7" display, 8827 mAh battery, 8 MP main camera.
7" (2018) WiFi + Cellular has 2GB RAM compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 8,827mAh battery (+1,289mAh), while has a more compact 9.7" screen, while is 207g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 2GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 128GB storage compared to 2000GB, and has 8,827mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 9.7" screen, and is 104g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad 9.7" (2018) WiFi + Cellular has 2GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 2GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 2GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 478 g (2 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 240 mm (11 others) |
| Height i | 169.5 mm (4 others) |
| Volume i | 305.1 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 2048 x 1536 px (21 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A10 Fusion WiFi + Cellular |
| CPU Speed i | 2 x 2.34 GHz & 2 x 1.05 GHz (Apple A10 Fusion) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1319 (Apple A10 Fusion) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 878 (Apple A10 Fusion) (1 other) |
| Semiconductor size i | 16 nm (Apple A10 Fusion) WiFi + Cellular |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.2MP (16 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8827 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 8 years ago03/27/2017 WiFi + Cellular |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |