Apple iPad Air 2 WiFi + Cellular features Apple A8X WiFi + Cellular processor, 2GB RAM with 128GB storage, 9.7" display, 8600 mAh battery, 8 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 8,600mAh battery (+1,062mAh), while has a more compact 9.7" screen, while is 241g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 2GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 128GB storage compared to 2000GB, and has 8,600mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 9.7" screen, and is 138g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Air 2 WiFi + Cellular has 2GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 128GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 2GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 2GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 444 g (7 others) |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 240 mm (11 others) |
| Height i | 169.5 mm (4 others) |
| Volume i | 248.15 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 1536 x 2048 px (8 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A8X WiFi + Cellular |
| Gpu name i | PowerVR GT7600 WiFi + Cellular (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz (Apple A8X) |
| Semiconductor size i | 20 nm (Apple A8X) WiFi + Cellular |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.2MP (16 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 60 fps (7 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8600 mAh (9 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 11 years ago09/17/2014 WiFi + Cellular |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (single) i | 324 (Apple A8X) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 607 (Apple A8X) |
| Instruction sets i | AES (Apple A8X) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |