Apple iPad Air (2019) WiFi 64GB features Apple A12 Bionic WiFi 64GB processor, 3GB RAM with 64GB storage, 10.5" display, 8134 mAh battery, 8 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 64GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 8,134mAh battery (+596mAh), while has a more compact 10.5" screen, while is 229g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 3GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 64GB storage compared to 2000GB, and has 8,134mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 10.5" screen, and is 126g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Air (2019) WiFi 64GB has 3GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 64GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 3GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 3GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 456 g |
| Thickness i | 6.1 mm (19 others) |
| Width i | 250.6 mm (5 others) |
| Height i | 174.1 mm (6 others) |
| Volume i | 266.14 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.5" (15 others) |
| Resolution i | 2224 x 1668 px (2 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 64GB (120 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A12 Bionic WiFi 64GB |
| Gpu name i | Apple A12 GPU WiFi 64GB |
| CPU Speed i | 2 x 2.5 GHz & 4 x 1.6 GHz (Apple A12 Bionic) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Apple A12 Bionic) WiFi 64GB |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 7MP (9 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8134 mAh (2 others) |
| Battery Life i | 9 hours (28 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 6 years ago03/18/2019 WiFi 64GB |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 2543 (Apple A12 Bionic) (3 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1108 (Apple A12 Bionic) (3 others) |