Xiaomi Mi Note features Qualcomm Snapdragon 801 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 5.7" display, 3000 mAh battery, 13 MP main camera.
7" screen, while is 58g lighter. Against the 15, has 3GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 3,000mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5.7" screen, and is 31g lighter. Compared to the 17 Pro, the Mi Note has 3GB RAM compared to 17 Pro's 16GB, while offers 64GB storage compared to 1024GB. The 17 has 3GB RAM compared to 17's 16GB, and the 13 Ultra has 3GB RAM compared to 13 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the Mi Note has 3,000mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, while features a larger 5.7" display versus 5.4". Against the LG G4 from the manufacturer, the Mi Note features a larger 5.7" display versus 5.5".
| Weight i | 161 g (6 others) |
| Thickness i | 6.95 mm (1 other) |
| Width i | 77.6 mm (14 others) |
| Height i | 155.1 mm (3 others) |
| Volume i | 83.65 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.7" (37 others) |
| Pixel Density i | 387 ppi (15 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz (Qualcomm Snapdragon 801) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 4MP (12 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 6 Marshmallow (57 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 11 years ago01/15/2015 (1 other) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |