OnePlus One features Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC v3 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 5.5" display, 3100 mAh battery, 13 MP main camera.
5" screen, while is 53g lighter. Against the 13, has 3GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 3,100mAh battery compared to 13's 6,000mAh, and has a more compact 5.5" screen, and is 51g lighter. Compared to the 12, the One has 3GB RAM compared to 12's 24GB, while offers 64GB storage compared to 1024GB. The Ace 6 has 3GB RAM compared to Ace 6's 16GB, and the 10 Pro has 3GB RAM compared to 10 Pro's 12GB.
When compared to competing devices, the One has 3,100mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh.
| Weight i | 162 g (11 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 75.9 mm (18 others) |
| Height i | 152.9 mm (2 others) |
| Volume i | 103.29 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.5" (86 others) |
| Pixel Density i | 401 ppi (70 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC v3 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 330 (38 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz (Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC v3) (7 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3100 mAh (13 others) |
| Charging speed i | 10W (53 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 12 years ago10/31/2013 (23 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |