Samsung SM-W2016 features Samsung Exynos 7420 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 3.9" display, 2000 mAh battery, 16 MP main camera.
9" screen. Against the S25, has 3GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 2,000mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 3.9" screen, and weighs 42g more at 204g. Compared to the S23 Ultra, the SM-W2016 has 3GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB, while offers 64GB storage compared to 1024GB. The S24 Ultra has 3GB RAM compared to S24 Ultra's 12GB, and the Z Fold 7 has 3GB RAM compared to Z Fold 7's 16GB.
When compared to competing devices, the SM-W2016 has 2,000mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, while has a more compact 3.9" screen, while weighs 35g more at 204g. Against the LG G4 from the manufacturer, the SM-W2016 has 2,000mAh battery compared to LG G4's 3,000mAh.
| Weight i | 204 g (11 others) |
| Thickness i | 15.1 mm |
| Width i | 61 mm |
| Height i | 120.4 mm |
| Volume i | 110.9 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 3.9" |
| Pixel Density i | 383 ppi |
| Resolution i | 768 x 1280 px (3 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 7420 (3 others) |
| Gpu name i | Mali T760 (5 others) |
| CPU Speed i | 8 x 2.1 GHz (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.1 Lollipop (45 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 2000 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 1 (84 others) |
| Release date i | 10 years ago11/23/2015 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |