Samsung Galaxy Note III features Samsung Exynos 5 Octa 5420 III processor, 3GB RAM with 64GB storage, 5.7" display, 3200 mAh battery, 13 MP main camera.
7" screen, while is 50g lighter. Against the S25, scores 99% lower in performance benchmarks, and has 3GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has 3,200mAh battery compared to S25's 4,000mAh, and has a more compact 5.7" screen. Compared to the S23 Ultra, the Note III scores 98% lower in performance benchmarks, while has 3GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra scores 98% lower in performance benchmarks, and the Z Fold 7 scores 99% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Note III has 3,200mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, while features a larger 5.7" display versus 5.4". Against the LG G4 from the manufacturer, the Note III features a larger 5.7" display versus 5.5".
| Weight i | 168 g (16 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 79 mm (7 others) |
| Height i | 151.2 mm |
| Volume i | 99.14 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.7" (37 others) |
| Pixel Density i | 388 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Antutu benchmark score i | 35250 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 5 Octa 5420 III |
| CPU Speed i | 4 x 1.9 GHz & 4 x 1.3 GHz (Samsung Exynos 5 Octa 5420) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 (53 others) |
| Megapixels (front camera) i | 2MP (41 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3200 mAh (16 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Charging speed i | 10W (53 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (153 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Release date i | 12 years ago09/01/2013 III |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (138 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 3 (39 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |