Samsung Galaxy S6 Active features Samsung Exynos 7420 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 5.1" display, 3500 mAh battery, 16 MP main camera.
1" screen, while is 80g lighter. Against the S25, scores 97% lower in performance benchmarks, and has 3GB RAM compared to S25's 12GB, and offers 64GB storage compared to 512GB, and has a more compact 5.1" screen, and is 24g lighter. Compared to the S23 Ultra, the S6 Active scores 95% lower in performance benchmarks, while has 3GB RAM compared to S23 Ultra's 12GB. The S24 Ultra scores 96% lower in performance benchmarks, and the Z Fold 7 scores 97% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the S6 Active has a more compact 5.1" screen, while is 31g lighter. Against the LG G4 from the manufacturer, the S6 Active has a more compact 5.1" screen.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 138 g (3 others) |
| Thickness i | 6.85 mm |
| Width i | 70.6 mm (11 others) |
| Height i | 143.5 mm (1 other) |
| Volume i | 69.4 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.1" (9 others) |
| Pixel Density i | 577 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Antutu benchmark score i | 79200 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 7420 (3 others) |
| Gpu name i | Mali T760 (5 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.1 GHz & 4 x 1.5 GHz (Samsung Exynos 7420) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 (20 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3500 mAh (20 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 15W (56 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 11 years ago11/05/2014 (7 others) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |