Xiaomi Mi 5 features Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 processor, 3GB RAM with 64GB storage, 5.15" display, 3000 mAh battery, 16 MP main camera.
15" screen, while is 80g lighter. Against the 15, scores 96% lower in performance benchmarks, and has 3GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 64GB storage compared to 1024GB, and has 3,000mAh battery compared to 15's 5,240mAh, and has a more compact 5.15" screen, and is 53g lighter. Compared to the 17 Pro, the Mi 5 scores 97% lower in performance benchmarks, while has 3GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 97% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra scores 92% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Mi 5 has 3,000mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, while has a more compact 5.15" screen, while is 30g lighter. Against the LG G4 from the manufacturer, the Mi 5 has a more compact 5.15" screen.
| Weight i | 139 g (2 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (20 others) |
| Width i | 69.2 mm (1 other) |
| Height i | 144.6 mm (1 other) |
| Volume i | 73.05 cm³ (1 other) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 5.15" (3 others) |
| Pixel Density i | 428 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1080 x 1920 px (141 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 4 (42 others) |
| Internal Storage i | 64GB (177 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Antutu benchmark score i | 119709 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 (6 others) |
| Gpu name i | Adreno 530 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.15 GHz (9 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 792 |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 4MP (12 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 8 Oreo (74 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 18W (99 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 years ago04/24/2016 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |