OnePlus Ace 5 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 6100 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
Against the 13, has 50% dimmer display at 800 nits compared to 13's 1,600 nits, and delivers 11% better performance in benchmarks (3,218,178 vs 2,905,105), and has 16GB RAM compared to 13's 24GB. Compared to the 12, the Ace 5 Pro has 50% dimmer display at 800 nits compared to 12's 1,600 nits, while delivers 52% better performance in benchmarks (3,218,178 vs 2,110,808). The Ace 6 has 6,100mAh battery compared to Ace 6's 7,800mAh, and the 10 Pro offers 60% brighter display at 800 nits compared to 10 Pro's 500 nits.
When compared to competing devices, the Ace 5 Pro has 6,100mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Ace 5 Pro has 50% dimmer display at 800 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the Ace 5 Pro has 75% dimmer display at 800 nits compared to 15's 3,200 nits, and delivers 17% better performance in benchmarks (3,218,178 vs 2,746,100). When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 82% dimmer display at 800 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 17 Pro comparison shows it scores 13% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 217 g (5 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 75.8 mm (28 others) |
| Height i | 161.7 mm (6 others) |
| Volume i | 99.28 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1264 x 2780 px (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 3218178 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6100 mAh (5 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 1 year ago12/26/2024 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |