Honor Magic Vs3 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 7.92" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 40 MP & 8 MP main camera.
92" display versus 6.8". Against the Magic 8 RSR Porsche Design, has 16GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and has 5,000mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and features a larger 7.92" display versus 6.71". Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the Magic Vs3 has 16GB RAM compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 24GB, while has 5,000mAh battery compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 5,850mAh. The Magic 6 Pro has 5,000mAh battery compared to Magic 6 Pro's 5,600mAh, and the Magic 8 Pro includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the Magic Vs3 has 5,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while features a larger 7.92" display versus 6.9". Against the 15 from Xiaomi, the Magic Vs3 features a larger 7.92" display versus 6.36". Versus the X200 Ultra, the Magic Vs3 has 5,000mAh battery compared to X200 Ultra's 6,000mAh, and features a larger 7.92" display versus 6.82". When matched against the 15 from OnePlus, it has 5,000mAh battery compared to 15's 7,300mAh, while the 17 Pro comparison shows it has 5,000mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 229 g (17 others) |
| Thickness i | 4.65 mm |
| Width i | 145.2 mm |
| Height i | 156.8 mm (2 others) |
| Volume i | 105.87 cm³ |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 7.92" (2 others) |
| Pixel Density i | 402 ppi (31 others) |
| Resolution i | 2156 x 2344 px (2 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (26 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 40 MP & 8 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/3.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 66W (40 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/12/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (22 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |