Honor Magic V5 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 7.95" display, 5820 mAh battery, 64 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
95" display versus 6.8". Against the Magic 8 RSR Porsche Design, offers 178% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 1,800 nits, and has 16GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and has 5,820mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and features a larger 7.95" display versus 6.71", and is 22g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the Magic V5 offers 213% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 1,600 nits, while scores 5% lower in performance benchmarks. The Magic 6 Pro offers 213% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 6 Pro's's 1,600 nits, and the Magic 8 Pro offers 178% brighter display at 5,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
When compared to competing devices, the Magic V5 has 5,820mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while features a larger 7.95" display versus 6.9", while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the 15 from Xiaomi, the Magic V5 offers 56% brighter display at 5,000 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the X200 Ultra, the Magic V5 offers 11% brighter display at 5,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and scores 6% lower in performance benchmarks. When matched against the 15 from OnePlus, it offers 525% brighter display at 5,000 nits compared to 15's 800 nits, while the 17 Pro comparison shows it scores 28% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 217 g (5 others) |
| Thickness i | 4.1 mm |
| Width i | 145.9 mm |
| Height i | 156.8 mm (2 others) |
| Volume i | 93.8 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP58 (4 others) |
| Waterproof depth rating i | 1 m |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 7.95" |
| Pixel Density i | 403 ppi (29 others) |
| Resolution i | 2172 x 2352 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 5000 nits (2 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2640100 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 50 MP & 50 MP (23 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.5 & f/2 & f/1.6 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5820 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 66W (40 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 6 months ago07/02/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (6 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 2 eSIM (19 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |