Honor GT Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 7200 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, has 16GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and is 27g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the GT Pro delivers 5% better performance in benchmarks (2,920,000 vs 2,767,943), while has 16GB RAM compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 24GB. The Magic 6 Pro delivers 41% better performance in benchmarks (2,920,000 vs 2,069,877), and the Magic 8 Pro scores 28% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the GT Pro has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits, while delivers 6% better performance in benchmarks (2,920,000 vs 2,746,100), while packs a larger 7,200mAh battery (+1,960mAh), while features a larger 6.78" display versus 6.36", while weighs 20g more at 212g. Against the X200 Ultra from Vivo, the GT Pro has 64% dimmer display at 1,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits. Versus the 15, the GT Pro offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to 15's 800 nits, and scores 15% lower in performance benchmarks. When matched against the 17 Pro from Xiaomi, it scores 21% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 212 g (13 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 75.7 mm (19 others) |
| Height i | 162.1 mm (5 others) |
| Volume i | 105.53 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 453 ppi (30 others) |
| Resolution i | 1224 x 2800 px |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2920000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (44 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.47 GHz & 6 x 3.53 GHz (9 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (45 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/2 & f/2.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 3 (24 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7200 mAh (5 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/24/2025 (7 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |