Honor GT features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.7" display, 5300 mAh battery, 50 MP & 12 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, has 33% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 1,800 nits, and has 16GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and has 5,300mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and is 43g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the GT has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 1,600 nits, while scores 23% lower in performance benchmarks. The Magic 6 Pro has 25% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 6 Pro's's 1,600 nits, and the Magic 8 Pro has 33% dimmer display at 1,200 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
When compared to competing devices, the GT has 5,300mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 6.7" screen, while is 23g lighter. Against the 15 from Xiaomi, the GT has 63% dimmer display at 1,200 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the X200 Ultra, the GT has 73% dimmer display at 1,200 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and scores 25% lower in performance benchmarks. When matched against the 15 from OnePlus, it offers 50% brighter display at 1,200 nits compared to 15's 800 nits, while the 17 Pro comparison shows it scores 43% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 196 g (21 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 74.2 mm (9 others) |
| Height i | 161 mm (5 others) |
| Volume i | 91.99 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 436 ppi (1 other) |
| Resolution i | 1200 x 2664 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2120100 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP (11 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/2 (5 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 3 (24 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5300 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago12/17/2024 (6 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |