Honor 300 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 5300 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, has 16GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and has 5,300mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and is 41g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the 300 Ultra has 16GB RAM compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 24GB, while has 5,300mAh battery compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 5,850mAh. The Magic 6 Pro is 27g lighter, and the Magic 8 Pro includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB).
When compared to competing devices, the 300 Ultra has 5,300mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while is 21g lighter. Against the 15 from Xiaomi, the 300 Ultra features a larger 6.78" display versus 6.36". Versus the X200 Ultra, the 300 Ultra has 5,300mAh battery compared to X200 Ultra's 6,000mAh, and is 31g lighter. When matched against the 15 from OnePlus, it has 5,300mAh battery compared to 15's 7,300mAh, while the 17 Pro comparison shows it has 5,300mAh battery compared to 17 Pro's 6,300mAh.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 198 g (19 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 75.3 mm (29 others) |
| Height i | 163.8 mm (20 others) |
| Volume i | 101.14 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 437 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1224 x 2700 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/3 & f/2.2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP & 2MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5300 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 80W (19 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago12/02/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |