Honor 200 Pro features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 5200 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
Against the Magic 8 RSR Porsche Design, offers 122% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 1,800 nits, and has 16GB RAM compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 24GB, and has 5,200mAh battery compared to Magic 8 RSR Porsche Design's 7,200mAh, and is 40g lighter. Compared to the Magic 7 RSR Porsche Design, the 200 Pro offers 150% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 7 RSR Porsche Design's 1,600 nits, while scores 44% lower in performance benchmarks. The Magic 6 Pro offers 150% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 6 Pro's's 1,600 nits, and the Magic 8 Pro offers 122% brighter display at 4,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
When compared to competing devices, the 200 Pro has 5,200mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while is 20g lighter. Against the 15 from Xiaomi, the 200 Pro offers 25% brighter display at 4,000 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the X200 Ultra, the 200 Pro has 11% dimmer display at 4,000 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and scores 45% lower in performance benchmarks. When matched against the 15 from OnePlus, it offers 400% brighter display at 4,000 nits compared to 15's 800 nits, while the 17 Pro comparison shows it scores 58% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 75.2 mm (12 others) |
| Height i | 163.3 mm (17 others) |
| Volume i | 100.7 cm³ (3 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP55 (3 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 437 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1224 x 2700 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 4000 nits (3 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1537608 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 735 (12 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5570 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2019 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.4 & f/2.2 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP & 2MP (4 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5200 mAh (24 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 66W (3 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago05/27/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |