Asus Zenfone AR features Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro processor, 8GB RAM with 128GB storage, 5.7" display, 3300 mAh battery, 23 MP main camera.
7" screen, while is 57g lighter. Against the Zenfone 12 Ultra, scores 94% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to Zenfone 12 Ultra's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 3,300mAh battery compared to Zenfone 12 Ultra's 5,500mAh, and has a more compact 5.7" screen, and is 50g lighter. Compared to the ROG Phone 9, the Zenfone AR scores 95% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to ROG Phone 9's 16GB. The ROG Phone 5s scores 80% lower in performance benchmarks, and the ROG Phone 8 Pro scores 92% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Zenfone AR includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 3,300mAh battery (+1,490mAh), while features a larger 5.7" display versus 4.7", while weighs 41g more at 170g, while sports a 23MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Zenfone AR scores 54% lower in performance benchmarks. Versus the 16 Pro, the Zenfone AR scores 91% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 170 g (10 others) |
| Thickness i | 4.6 mm (2 others) |
| Width i | 77.7 mm (5 others) |
| Height i | 158.6 mm (5 others) |
| Volume i | 56.69 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.7" (37 others) |
| Pixel Density i | 515 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1440 x 2560 px (56 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 4 (42 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 165000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 530 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.35 GHz (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 23 MP (9 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 7 Nougat (78 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3300 mAh (21 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 years ago01/05/2017 |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.2 (128 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |