Google Pixel 6 128GB features Google Tensor 128GB processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.4" display, 4614 mAh battery, 50 MP & 12 MP main camera.
4" display versus 5.81", while weighs 64g more at 207g, while sports a 50MP main camera versus 12MP. Against the 8 Pro, has 47% dimmer display at 843 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, and scores 16% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 8 Pro's 12GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 6.4" screen. Compared to the 10 Pro XL, the 6 128GB has 62% dimmer display at 843 nits compared to 10 Pro XL's 2,200 nits, while has 8GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB. The 10 Pro has 62% dimmer display at 843 nits compared to 10 Pro's 2,200 nits, and the 9 Pro XL has 58% dimmer display at 843 nits compared to 9 Pro XL's 2,000 nits.
When compared to competing devices, the 6 128GB offers 69% brighter display at 843 nits compared to 6's 500 nits, while delivers 476% better performance in benchmarks (735,300 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,614mAh battery (+2,804mAh), while features a larger 6.4" display versus 4.7", while weighs 78g more at 207g. Against the 16 Pro from Apple, the 6 128GB scores 62% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 207 g (11 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 74.8 mm (22 others) |
| Height i | 158.6 mm (5 others) |
| Volume i | 105.58 cm³ (3 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 6.4 (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.4" (24 others) |
| Pixel Density i | 411 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (118 others) |
| Brightness (typical) i | 843 nits (1 other) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 735300 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor 128GB |
| Gpu name i | Mali G78 MP20 128GB |
| CPU Speed i | 2 x 2.8 GHz & 2 x 2.25 GHz & 4 x 1.8 GHz (Google Tensor) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3083 (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1365 (1 other) |
| 3dmark wild life benchmark i | 6379 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP (11 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.9 (34 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4614 mAh (1 other) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Wireless charging speed i | 21W (2 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 years ago10/19/2021 128GB |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |