Sony Xperia 10 VII features Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.1" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 13 MP main camera.
1" screen, while is 29g lighter. Against the 1 VI, scores 63% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 1 VI's 12GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has a more compact 6.1" screen, and is 24g lighter. Compared to the 1 V, the 10 VII scores 56% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 1 V's 12GB. The Z5 Premium includes 5GB more RAM (8GB vs 3GB), and the 5 V scores 56% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 10 VII delivers 370% better performance in benchmarks (600,645 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.1" display versus 4.7", while weighs 39g more at 168g, while sports a 50MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the 10 VII delivers 68% better performance in benchmarks (600,645 vs 357,020). Versus the 16 Pro, the 10 VII scores 69% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 168 g (16 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 72 mm (17 others) |
| Height i | 153 mm (7 others) |
| Volume i | 91.43 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.1" (42 others) |
| Pixel Density i | 422 ppi (11 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 600645 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (3 others) |
| Gpu name i | Adreno 710 (20 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP (7 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.4 & f/1.9 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (228 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 months ago09/12/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) (1 other) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |