Xiaomi Mi 10T features Qualcomm Snapdragon 865 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 6.67" display, 5000 mAh battery, 64 MP & 13 MP & 5 MP main camera.
67" screen, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the 15, has 84% dimmer display at 500 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 79% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.67" display versus 6.36", and weighs 24g more at 216g. Compared to the 17 Pro, the Mi 10T scores 84% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 85% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra has 62% dimmer display at 500 nits compared to 13 Ultra's 1,300 nits.
When compared to competing devices, the Mi 10T delivers 361% better performance in benchmarks (589,000 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 5,000mAh battery (+3,190mAh), while features a larger 6.67" display versus 4.7", while weighs 87g more at 216g, while sports a 64MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the Mi 10T delivers 65% better performance in benchmarks (589,000 vs 357,020). Versus the 16 Pro, the Mi 10T has 50% dimmer display at 500 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, and scores 69% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 216 g (5 others) |
| Thickness i | 9.3 mm (20 others) |
| Width i | 76.4 mm (19 others) |
| Height i | 165.1 mm (10 others) |
| French repairability index i | 7.1 (9 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 589000 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 (25 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (40 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865) (28 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2989 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1060 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 13 MP & 5 MP (9 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.4 & f/2.4 (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (74 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 33W (90 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 5 years ago10/21/2020 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |