Asus Zenfone 2 Laser (ZE601KL) features Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939 (ZE601KL) processor, 3GB RAM with 32GB storage, 6" display, 3000 mAh battery, 13 MP main camera.
Against the Zenfone 12 Ultra, has 3GB RAM compared to Zenfone 12 Ultra's 16GB, and offers 32GB storage compared to 512GB, and has 3,000mAh battery compared to Zenfone 12 Ultra's 5,500mAh, and has a more compact 6" screen, and is 30g lighter. Compared to the ROG Phone 9, the Zenfone 2 Laser (ZE601KL) has 3GB RAM compared to ROG Phone 9's 16GB, while offers 32GB storage compared to 512GB. The ROG Phone 5s has 3GB RAM compared to ROG Phone 5s's 18GB, and the ROG Phone 8 Pro has 3GB RAM compared to ROG Phone 8 Pro's 24GB.
When compared to competing devices, the Zenfone 2 Laser (ZE601KL) features a larger 6" display versus 5.5", while weighs 34g more at 190g. Against the 4 from Apple, the Zenfone 2 Laser (ZE601KL) includes 2.5GB more RAM (3GB vs 0.5GB). Versus the Droid Turbo 2, the Zenfone 2 Laser (ZE601KL) has 3,000mAh battery compared to Droid Turbo 2's 3,760mAh, and features a larger 6" display versus 5.4".
| Weight i | 190 g (37 others) |
| Thickness i | 10.5 mm (6 others) |
| Width i | 84 mm (6 others) |
| Height i | 164.5 mm (8 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (332 others) |
| Screen Size i | 6" (35 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (58 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 4 (42 others) |
| Internal Storage i | 32GB (126 others) |
| RAM i | 3GB (124 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939 (ZE601KL) |
| CPU Speed i | 8 x 1.5 GHz (Qualcomm Snapdragon 616 MSM8939) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (124 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.0 (99 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (172 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (384 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 5.0 Lollipop (36 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Battery Power i | 3000 mAh (84 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 1 (84 others) |
| Release date i | 10 years ago08/06/2015 (ZE601KL) |
| Has 5g support i | ✖ |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 4.1 (87 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has xess (xmx) i | ✖ |