Asus ROG Phone III features Qualcomm Snapdragon 865 Plus processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.59" display, 6000 mAh battery, 64 MP & 13 MP & 5 MP main camera.
Against the Zenfone 12 Ultra, scores 77% lower in performance benchmarks, and weighs 20g more at 240g, and sports a 64MP main camera versus 50MP. Compared to the ROG Phone 9, the ROG Phone III scores 79% lower in performance benchmarks, while sports a 64MP main camera versus 50MP. The ROG Phone 5s scores 20% lower in performance benchmarks, and the ROG Phone 8 Pro scores 70% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the ROG Phone III scores 83% lower in performance benchmarks, while has 6,000mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.59" display versus 6.3", while weighs 49g more at 240g, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the Find X6 Pro from Oppo, the ROG Phone III packs a larger 6,000mAh battery (+1,000mAh). Versus the 17 Pro Max, the ROG Phone III offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 6,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. When matched against the Magic 7 Pro from Honor, it scores 79% lower in performance benchmarks, while the 15 comparison shows it scores 76% lower in performance benchmarks.
| Weight i | 240 g (7 others) |
| Thickness i | 9.9 mm (14 others) |
| Width i | 78 mm (16 others) |
| Height i | 171 mm |
| Volume i | 132.05 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.59" (9 others) |
| Pixel Density i | 391 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 6 (44 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 646310 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 865 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 650 (40 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.1 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 865 Plus) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2965 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1177 |
| 3dmark wild life benchmark i | 4170 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 13 MP & 5 MP (9 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.4 & f/2.2 (7 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 24MP (18 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 10 (86 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Number of microphones i | 4 (31 others) |
| Release date i | 5 years ago07/23/2020 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (429 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |