Asus ROG Phone 7 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 16GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 13 MP & 5 MP main camera.
Against the Zenfone 12 Ultra, has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to Zenfone 12 Ultra's's 1,600 nits, and scores 53% lower in performance benchmarks, and weighs 19g more at 239g. Compared to the ROG Phone 9, the ROG Phone 7 has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to ROG Phone 9's's 1,600 nits, while scores 57% lower in performance benchmarks. The ROG Phone 5s delivers 65% better performance in benchmarks (1,333,592 vs 810,000), and the ROG Phone 8 Pro has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to ROG Phone 8 Pro's's 1,600 nits.
When compared to competing devices, the ROG Phone 7 scores 65% lower in performance benchmarks, while has 6,000mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.78" display versus 6.3", while weighs 48g more at 239g. Against the Find X6 Pro from Oppo, the ROG Phone 7 has 33% dimmer display at 1,000 nits compared to Find X6 Pro's's 1,500 nits. Versus the 17 Pro Max, the ROG Phone 7 offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 6,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh. When matched against the Magic 7 Pro from Honor, it has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while the 15 comparison shows it has 69% dimmer display at 1,000 nits compared to 15's 3,200 nits.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 239 g (8 others) |
| Thickness i | 10.3 mm (4 others) |
| Width i | 77 mm (16 others) |
| Height i | 173 mm (2 others) |
| Volume i | 137.21 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP54 (81 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2448 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (22 others) |
| Touch sampling rate i | 720Hz (9 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1333592 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5241 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (26 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 13314 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP & 5 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago04/13/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be), Wi-Fi 6E (802.11ax) (2 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |