Asus 8z features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 5.9" display, 4000 mAh battery, 64 MP & 16 MP main camera.
9" screen, while is 58g lighter. Against the Zenfone 12 Ultra, scores 72% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to Zenfone 12 Ultra's 16GB, and offers 128GB storage compared to 512GB, and has 4,000mAh battery compared to Zenfone 12 Ultra's 5,500mAh, and has a more compact 5.9" screen, and is 51g lighter. Compared to the ROG Phone 9, the 8z scores 74% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to ROG Phone 9's 16GB. The ROG Phone 5s has 8GB RAM compared to ROG Phone 5s's 18GB, and the ROG Phone 8 Pro scores 63% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 8z delivers 536% better performance in benchmarks (812,000 vs 127,678), while includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), while packs a larger 4,000mAh battery (+2,190mAh), while features a larger 5.9" display versus 4.7", while weighs 40g more at 169g, while sports a 64MP main camera versus 8MP. Against the 4a from Google, the 8z delivers 127% better performance in benchmarks (812,000 vs 357,020). Versus the 16 Pro, the 8z scores 58% lower in performance benchmarks, and offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 169 g (17 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 68.5 mm (3 others) |
| Height i | 148 mm (4 others) |
| Volume i | 90.23 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.9" (5 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 128GB (208 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 812000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (26 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3014 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1002 (Qualcomm Snapdragon 888) (14 others) |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 16 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/1.8 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 3 years ago03/01/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |