Apple iPhone 16e features Apple A18 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 6.1" display, 3961 mAh battery, 48 MP main camera.
5GB more RAM (8GB vs 0.5GB), while provides 512GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 3,961mAh battery (+2,543mAh), while features a larger 6.1" display versus 3.5", while weighs 30g more at 167g. Against the 6, offers 60% brighter display at 800 nits compared to 6's 500 nits, and delivers 1135% better performance in benchmarks (1,577,129 vs 127,678), and includes 7GB more RAM (8GB vs 1GB), and provides 512GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 3,961mAh battery (+2,151mAh), and features a larger 6.1" display versus 4.7". Compared to the 16 Pro, the 16e scores 18% lower in performance benchmarks, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The 17 Pro scores 42% lower in performance benchmarks, and the 17 Pro Max scores 45% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 16e has 69% dimmer display at 800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 48% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to S25's 12GB. Against the 17 from Xiaomi, the 16e scores 59% lower in performance benchmarks. Versus the Poco F8 Pro, the 16e has 60% dimmer display at 800 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, and scores 49% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it has 33% dimmer display at 800 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, while the 13 comparison shows it has 33% dimmer display at 800 nits compared to 13's 1,200 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 167 g (15 others) |
| Thickness i | 7.8 mm (52 others) |
| Width i | 71.5 mm (20 others) |
| Height i | 146.7 mm (6 others) |
| Volume i | 81.81 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 7.9 (3 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.1" (42 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1170 x 2532 px (6 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (167 others) |
| Brightness (typical) i | 800 nits (47 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 1577129 |
| Chipset (soc) name i | Apple A18 (2 others) |
| Gpu name i | Apple A18 GPU (7 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.05 GHz & 4 x 2.42 GHz (Apple A18) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7560 (Apple A18) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2989 (Apple A18) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP (5 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 3961 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 27W (14 others) |
| Wireless charging speed i | 7.5W (13 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 11 months ago02/19/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |