Oppo Reno15 FS 5G features Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 6.57" display, 6500 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
57" screen, while is 21g lighter. Against the Find X8 Ultra, has 63% dimmer display at 600 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and has 8GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 6.57" screen, and is 31g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Reno15 FS 5G has 63% dimmer display at 600 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while has 8GB RAM compared to Find X7 Ultra's 16GB. The Find N5 has 57% dimmer display at 600 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 has 8GB RAM compared to Find X9's 16GB.
When compared to competing devices, the Reno15 FS 5G has 77% dimmer display at 600 nits compared to S25's's 2,600 nits, while has 8GB RAM compared to S25's 12GB, while packs a larger 6,500mAh battery (+2,500mAh), while features a larger 6.57" display versus 6.2", while weighs 33g more at 195g. Against the 17 from Xiaomi, the Reno15 FS 5G has 8GB RAM compared to 17's 16GB. Versus the Poco F8 Pro, the Reno15 FS 5G has 70% dimmer display at 600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, and has 8GB RAM compared to Poco F8 Pro's 12GB. When matched against the 16 Pro from Apple, it has 40% dimmer display at 600 nits compared to 16 Pro's 1,000 nits, while the 13 Pro comparison shows it has 50% dimmer display at 600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 195 g (18 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 74.9 mm (8 others) |
| Height i | 158.2 mm (13 others) |
| Volume i | 97.16 cm³ (4 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 2 m (11 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.57" (4 others) |
| Pixel Density i | 397 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1080 x 2372 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 600 nits (15 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 710 (20 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.2 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2748 (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 943 (Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 9 days ago01/20/2026 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM, 1 SIM (3 others) |
| Bluetooth Version i | 5.1 (106 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |