Samsung Galaxy S23 Plus features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 8GB RAM with 512GB storage, 6.6" display, 4700 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
6" screen, while is 23g lighter. Against the S25, has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 60% lower in performance benchmarks, and has 8GB RAM compared to S25's 12GB, and packs a larger 4,700mAh battery (+700mAh), and features a larger 6.6" display versus 6.2", and weighs 33g more at 195g. Compared to the S23 Ultra, the S23 Plus has 31% dimmer display at 1,200 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while scores 17% lower in performance benchmarks. The S24 Ultra has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the S23 Plus scores 69% lower in performance benchmarks, while has 8GB RAM compared to 17's 16GB, while has 4,700mAh battery compared to 17's 7,000mAh, while features a larger 6.6" display versus 6.3". Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the S23 Plus has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 16 Pro, the S23 Plus scores 37% lower in performance benchmarks, and offers 512GB storage compared to 1024GB. When matched against the 13 Pro from Xiaomi, it has 8GB RAM compared to 13 Pro's 12GB, while the 13 comparison shows it scores 21% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 195 g (18 others) |
| Thickness i | 7.6 mm (48 others) |
| Width i | 76.2 mm (20 others) |
| Height i | 157.8 mm (5 others) |
| Volume i | 91.39 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.2 (33 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.6" (37 others) |
| Pixel Density i | 393 ppi (28 others) |
| Resolution i | 1080 x 2340 px (107 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 8GB (300 others) |
| Antutu benchmark score i | 1211566 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4917 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1857 |
| 3dmark wild life benchmark i | 12140 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 10 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4700 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago02/01/2023 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (32 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM, 2 SIM (11 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |