| Internal Storage i | 32GB (7 others) |
| Audio Outputs i | 3.5 mm, 4.4 mm, 2.5 mm (2 others) |
| Dac name i | ESS ES9038Q2M x2 |
| Audio File Types i | MP3, MQA, DSD, FLAC, ALAC, AIFF, APE, DXD, DSF, DFF, AAC, OGG, WMA, WAV |
| Battery Life i | 14 hours (1 other) |
| Release date i | 3 years ago01/01/2023 (1 other) |
| Charge time i | 3 hours (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (37 others) |
| Signal to noise ratio (snr) i | 125 dB |
| Screen Size i | 5" (5 others) |
| Resolution i | 720 x 1280 px (10 others) |
| Pixel Density i | 294 ppi (4 others) |
| Weight i | 271 g |
| Display Type i | LCD, IPSFiiO M11S |
| Has a touch screen i | ✔ (37 others) |
| Volume i | 171.4 cm³ |
| Width i | 74 mm |
| Thickness i | 18.5 mm (1 other) |
| Bluetooth Version i | 5 (15 others) |
| Has aptx i | ✔ (23 others) |
| Has ldac i | ✔ (20 others) |
| Has ldhc i | ✔ (9 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (19 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has aac i | ✔ (24 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |