| Weight i | 594 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✖ |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (24 others) |
| Thickness i | 129.03 mm |
| Height i | 109 mm |
| Volume i | 2728.51 cm³ |
| Screen Size i | 7" (3 others) |
| Resolution i | 2880 x 1600 px (6 others) |
| Field of view i | 110° (17 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (23 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (17 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✖ |
| Has A Display i | ✖ |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✖ |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✖ |
| Has usb type c i | ✖ |
| Is compatible with android i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✖ |
| HDMI Ports i | 1 (11 others) |
| Usb version i | 3 (17 others) |