| Weight i | 555 g (2 others) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Screen Size i | 7" (3 others) |
| Resolution i | 2880 x 1600 px (6 others) |
| Field of view i | 110° (17 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (23 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (17 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Tracking area i | 4.6 x 4.6 m (3 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✔ (10 others) |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| HDMI Ports i | 1 (11 others) |
| Usb version i | 3 (17 others) |