| Weight i | 610 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✖ |
| Adjustable ipd i | ✖ |
| Screen Size i | 5.7" (1 other) |
| Resolution i | 1920 x 1080 px |
| Field of view i | 100° (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (17 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✖ |
| Tracking area i | 2.4 x 1.9 m |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| HDMI Ports i | 1 (11 others) |
| Usb version i | 2 (5 others) |