| Weight i | 563 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✖ |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Release date i | 2019 (1 other) |
| Screen Size i | 5.6" (1 other) |
| Resolution i | 2560 x 1440 px (5 others) |
| Field of view i | 110° (17 others) |
| Refresh Rate i | 80Hz |
| Display Type i | LCD (25 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Tracking area i | 3.3 x 1.5 m (1 other) |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| Displayport outputs i | 1 (7 others) |
| HDMI Ports i | 1 (11 others) |
| Usb version i | 3 (17 others) |
| Supports wi fi i | ✖ |