| Weight i | 295 g (1 other) |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✖ |
| Battery Power i | 3800 mAh |
| Has a battery level indicator i | ✔ (24 others) |
| Thickness i | 129 mm |
| Height i | 105 mm (2 others) |
| Volume i | 2478.74 cm³ |
| Resolution i | 2400 x 2160 px |
| Field of view i | 120° (4 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (23 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (17 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✖ |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Bluetooth Version i | 4 (4 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (25 others) |
| Usb version i | 2 (5 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (20 others) |