| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Resolution i | 2880 x 1600 px (6 others) |
| Field of view i | 110° (17 others) |
| Refresh Rate i | 75Hz (2 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (17 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.45 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (4 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Tracking area i | 4.6 x 4.6 m (3 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| HDMI Ports i | 1 (11 others) |
| Usb version i | 2 (5 others) |
| Supports wi fi i | ✔ (20 others) |
| Ram speed i | 1866 MHz (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 540 (1 other) |
| Thermal design power (tdp) i | 9W (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| L2 Cache i | 2 MB (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| L1 Cache i | 128 KB (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| Maximum memory bandwidth i | 29.8 GB/s (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| Maximum memory amount i | 8GB (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1461 (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 372 (Qualcomm Snapdragon 835) (1 other) |