| Weight i | 702 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Screen Size i | 6.8" (1 other) |
| Resolution i | 2880 x 1700 px (1 other) |
| Field of view i | 110° (17 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (23 others) |
| Display Type i | LCD (25 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Has Position Tracking i | ✔ (31 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Has An Infrared Sensor i | ✔ (23 others) |
| Has Gaze And Eye Tracking Capabilities i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| Is compatible with android i | ✖ |
| Is compatible with ios i | ✖ |
| Displayport outputs i | 1.2 (1 other) |
| Usb version i | 3 (17 others) |