| Weight i | 554 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✔ (38 others) |
| Adjustable ipd i | ✖ |
| Battery Power i | 2800 mAh |
| Thickness i | 167.3 mm |
| Height i | 116.6 mm |
| Screen Size i | 7.2" |
| Resolution i | 1200 x 1080 px |
| Field of view i | 110° (17 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (23 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (17 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✖ |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Tracks Head Movement i | ✖ |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has Gesture Control i | ✔ (24 others) |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| Is compatible with android i | ✔ (25 others) |