| Weight i | 550 g |
| Can Be Used Wirelessly i | ✖ |
| Adjustable ipd i | ✔ (31 others) |
| Thickness i | 84 mm (1 other) |
| Height i | 75 mm (1 other) |
| Volume i | 1171.8 cm³ (1 other) |
| Screen Size i | 5.78" (3 others) |
| Resolution i | 2160 x 2160 px & 2160 x 2160 px |
| Field of view i | 114° (1 other) |
| Refresh Rate i | 90Hz (23 others) |
| Display Type i | LCD (25 others) |
| Has Adjustable Lenses i | ✔ (41 others) |
| Has A Display i | ✔ (40 others) |
| Tracks Head Movement i | ✔ (41 others) |
| Has a gyroscope i | ✔ (39 others) |
| Can Track 360° Head Movement i | ✔ (30 others) |
| Has an accelerometer i | ✔ (39 others) |
| Has usb type c i | ✔ (27 others) |
| Displayport outputs i | 1 (7 others) |
| Usb version i | 3 (17 others) |